Dziewiąta i jedna z najlepszych w historii edycja Konkursu o Nagrodę ABB – zakończona

2012-05-23 - Dziewiąta edycja Konkursu o Nagrodę ABB okazała się jedną z najlepszych – nie tylko pod względem poziomu zgłoszonych prac. Do konkursu przystąpili absolwenci aż 24 polskich uczelni oraz 2 zagranicznych. Zaproponowane przez wielu z nich teorie, metody i praktyczne rozwiązania mogą okazać się bardzo przydatne w przemyśle.

Szymon Pasko
Nagrody w konkursie, obejmującym najlepsze prace doktorskie, magisterskie i inżynierskie wręczono w Centrum Badawczym ABB w Krakowie. Zdaniem dyrektora jednostki Marka Florkowskiego niektóre prace były na tyle dobre i interesujące, że mogłyby być kontynuowane w samym Centrum Badawczym. Zresztą – jak dodał – Nagroda ABB ułatwia laureatom dalszą pracę naukową, a nawet zastosowanie pewnych rozwiązań w przemyśle.

Najważniejsza praktyka
„Tę nagrodę nadaje nie ośrodek naukowy, a przemysłowe centrum badawcze. Dla pracownika ośrodka naukowego to bardzo duże wyróżnienie. Chciałbym kontynuować pracę na Politechnice Śląskiej, ale dla mnie najważniejsze jest to, aby moje badania były stosowane w praktyce. Same symulacje nie dają takiej satysfakcji, jak wyniki badań laboratoryjnych, które można wdrożyć do zastosowań przemysłowych” – powiedział Szymon Pasko, który w Konkursie otrzymał nagrodę główną.

Jego praca opisuje możliwości redukcji zaburzeń elektromagnetycznych – sygnałów niepożądanych, które powodują niepoprawną pracę innych urządzeń. Za pomocą filtrów można takie zaburzenia zredukować, co przekłada się na oszczędności energii i kosztów.

Wojciech Macherzyński
Wyróżnienie w Konkursie otrzymał Wojciech Macherzyński z Politechniki Wrocławskiej, który skupił się na zagadnieniach związanych z przyrządami półprzewodnikowymi, a dokładniej na wytwarzaniu połączenia elektrycznego do struktury przyrządu półprzewodnikowego. Badania, które przeprowadził, umożliwiły opracowanie technologii wytwarzania kontaktów omowych, przeznaczonych dla specyficznych półprzewodników (azotek galu). W praktyce może to pozwolić na stworzenie tranzystorów, które będą mogły pracować w temperaturze 400-500 stopni Celsjusza.


Ukoronowanie pracy naukowej
Chciał, podobnie jak i Szymon Pasko, sprawdzić się w konkursie organizowanym przez prywatną firmę, a nie ośrodek naukowy. „Marka ABB jest bardzo dobrze osadzona w mojej świadomości. Skoro wytwarza produkty wysokiej jakości, to i działalność takich ośrodków, jak Centrum Badawcze ABB w Krakowie, musi być na wysokim poziomie. Ta nagroda jest ukoronowaniem i zwieńczeniem pracy naukowej, którą przeprowadziłem do tej pory” – powiedział Wojciech Macherzyński.

Piotr Wcisło
Na zainteresowanie swoją pracą biznesu liczył również trzeci z laureatów, Piotr Wcisło z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nie zawiódł się. Jego rozwiązanie może mieć olbrzymie znaczenie np. w wykrywaniu ukrytych wad serca. „Praca podejmuje między innymi problem stworzenia bardzo czułych mierników wykorzystując atomy, które nie oddziałują ze sobą. W praktyce można to zastosować choćby przy pomiarze pola magnetycznego, generowanego przez ludzkie serce. Metoda, którą rozwinąłem, daje dużo więcej informacji o aktywności serca, niż zwykłe badanie EKG. Pozwala obrazować pole magnetyczne. Docelowo pozwoli odtworzyć prądy, które płyną w sercu” – powiedział Piotr Wcisło.


Rozpoznawalne wyróżnienie
Po sukcesie 9. edycji Konkursu, Centrum Badawcze szykuje się już do edycji jubileuszowej. „W przyszłym roku zdobywca nagrody głównej otrzyma 30 tysięcy złotych, a wyróżnienia 15 tysięcy. Ale oczywiście tu chodzi nie tylko o aspekt finansowy. Ta nagroda stała się prestiżowym, rozpoznawalnym na polskich uczelniach wyróżnieniem, które certyfikuje dotychczasową pracę naukową” – powiedział Marek Florkowski.

W tym roku Centrum Badawcze ABB po raz kolejny wzięło udział w krakowskim Festiwalu Nauki. W ciągu 3 dni stoisko ABB odwiedziło 20 tysięcy osób. To pokazuje nie tylko rosnące zainteresowanie najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi, ale i coraz większe znaczenie Centrum Badawczego w środowisku naukowym.


Laureaci Konkursu o Nagrodę ABB w towarzystwie Dyrektora Centrum Badawczego ABB Marka Florkowskiego (u góry z lewej) oraz Wiceprezesa Zarządu ABB Sp. z o.o. Mirosława Mirosławskiego


Podsumowanie Konkursu
Nagroda główna w wysokości 25 000 PLN:

dr. inż. Szymon Pasko - za pracę doktorską „Analiza wpływu konstrukcji na właściwości filtrów zaburzeń przewodzonych przekształtników energoelektronicznych” (Politechnika Śląska, Wydział Elektryczny)

Dwa równorzędne Wyróżnienia po 10 000 PLN:

dr. inż. Wojciech Macherzyński - za pracę doktorską „Kontakty omowe i prostujące do półprzewodników z szeroką przerwą wzbronioną” (Politechnika Wrocławska, Wydział Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki)

mgr. inż. Piotr Wcisło - za pracę magisterską „Optyczne metody mapowania pola magnetycznego” (Uniwersytet Jagielloński, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej)

  •   Skasuj
   • Twitter
   • Facebook
   • LinkedIn
   • Weibo
   • Drukuj
   • E-mail
  •   Skasuj

  Skontaktuj się z nami

  seitp202 8453ad7a041d92ffc1257a07003f8128