Konkurs ABB IT Challenge 2013 rozstrzygnięty!

2013-06-06 - Jesteś świadkiem niszczenia przystanku autobusowego; wyjmujesz telefon komórkowy, robisz zdjęcie i za pomocą aplikacji mobilnej zgłaszasz akt wandalizmu do odpowiednich służb, a system automatycznie podaje lokalizację GPS – to pomysł zespołu Smart Gang z Politechniki Rzeszowskiej, zwycięzców tegorocznej edycji konkursu ABB IT Challenge.

Zwycięzcy konkursu ABB IT Challenge 2013

W ramach konkursu studenci polskich uczelni mieli okazję tworzyć i rozwijać projekty mające wpływ na poprawę stanu środowiska naturalnego w swoim mieście. Musieli w nich wykorzystać technologie informatyczne, a ich pomysły i realizacje oceniane były przez pracowników Centrum Systemów Informatycznych ABB. W finale, w którym wystąpiły cztery zespoły, liczyła się implementacja projektu oraz możliwość uruchomienia zaproponowanego rozwiązania, plany jego dalszej rozbudowy, a także sposób wprowadzenia go w życie.

Zwycięski projekt stworzyli Norbert Pisz, Michał Sondej oraz Jakub Hossa z Politechniki Rzeszowskiej. – Większość studentów kończy studia i ma ten sam dyplom co 90 procent kolegów. Dlatego warto mieć coś, co nas wyróżnia, na przykład start w takim konkursie – mówi jeden z członków Smart Gang.

Na ABB IT Challenge przygotowali system, dzięki któremu mieszkańcy za pomocą telefonów komórkowych będą mogli zgłaszać szkody powstałe w przestrzeni miejskiej. Każdy, kto zauważy zniszczoną ławkę, nielegalne wysypisko śmieci czy graffiti będzie mógł poinformować o tym służby porządkowe. System będzie dostępny w postaci aplikacji mobilnej, aplikacji na tablety oraz poprzez stronę internetową. Zgłoszenia mają zawierać zdjęcie, tagi i lokalizację GPS. Projekt doskonale wpisywał się w motyw przewodni V edycji konkursu – „zielone miasto”.

Tematyka konkursu była także ważna dla zespołu AIR z Akademii Górniczo-Hutniczej. – Już piąty rok mieszkamy w Krakowie i znamy problem zanieczyszczonego powietrza. Stwierdziliśmy, że sporo dostajemy od tego miasta, więc nadszedł czas, żeby dać coś od siebie – mówią studenci. W związku z tym, że istniejące stacje pomiarowe dostarczają bardzo wybiórcze dane, chcieli stworzyć czujnik pyłu i umieścić go na latającej maszynie. Czujnik będzie sprawdzał poziom zapylenia powietrza na różnych wysokościach i w różnych lokalizacjach.

Zespół AIR jest fanem konkursów studenckich: – To odskocznia od rutyny, potrzebna odskocznia, bo stymuluje kreatywność. Podczas takich konkursów można się bardzo dużo nauczyć i poznać ludzi, którzy chcą coś zmienić. Nie trzeba się obawiać braku pomysłów. One same przychodzą do głowy, jak tylko się zgłaszamy – mówią członkowie zespołu.

Jury doceniło także pomysł zespołu z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Za aplikację EKOmiasto przedstawiciele tej uczelni otrzymali III nagrodę. Ich aplikacja na smartfony pozwala m.in. szybko informować stosowne służby o niszczeniu środowiska, synchronizuje wypożyczalnie rowerów miejskich oraz pozwala użytkownikom zbierać EKOpunkty za kupowanie ekologicznych produktów i „wypełnianie ekomisji”. W zamian za punkty można będzie otrzymać rabaty w sklepach, które włączą się w akcję. – W konkursie ABB IT Challenge najbardziej podobało nam się to, że mieliśmy pełną swobodę w wymyślaniu pomysłu i jego realizacji. Wszystko zależało od naszej wyobraźni. To było bardzo rozwijające. Projekty na uczelni są dość schematyczne, a tutaj mogliśmy wykazać się własną inicjatywą – mówi jeden ze studentów UJ.

Do udziału w konkursie zgłosiły się drużyny z 14 uczelni w Polsce. „Cieszymy się, że tylu studentów wzięło udział w konkursie. Pokazuje to, że już na etapie studiów młodzi ludzie myślą o swojej przyszłości zawodowej, ale także, że stan środowiska naturalnego nie jest im obojętny” – wyjaśnił Piotr Ciechanowski, Dyrektor Centrum Systemów Informatycznych ABB, Piotr Ciechanowski. ”Jesteśmy zadowoleni z przebiegu konkursu i poziomu prac, które zostały zgłoszone. Chcemy dawać studentom możliwość samorealizacji, dlatego przewidujemy kolejną edycję wiosną przyszłego roku. Mamy już pomysł na temat przewodni konkursu, ale nie będę jeszcze zdradzał szczegółów.”

Więcej informacji o konkursie na stronie Centrum Systemów Informatycznych: www.abb.pl/itchallenge.

I miejsce i nagrodę 25.000 zł zdobył zespół Smart Gang z Politechniki Rzeszowskiej w składzie:
Norbert Pisz
Michał Sondej
Jakub Hossa

II miejsce i nagrodę 12.000 zł zdobył zespół Air z Akademii Górniczo – Hutniczej w składzie:
Tomasz Kowal
Kamil Figiela

III miejsce i nagrodę 8.000 zł zdobył zespół EKOMiastoKraków z Uniwersytetu Jagiellońskiego w składzie:
Tomasz Wesołowski
Anita Ciosek
Łukasz Kostrzewa

IV miejsce i czytniki Kindle zdobył zespół Furious Piglets z Akademii Górniczo - Hutniczej i Politechniki Krakowskiej w składzie:
Jakub Dziedzic
Tomasz Batko


  •   Skasuj
   • Twitter
   • Facebook
   • LinkedIn
   • Weibo
   • Drukuj
   • E-mail
  •   Skasuj

  Skontaktuj się z nami

  seitp202 7faec6ea145428d6c1257b90004610dd