Softstarty PSTX ABB Elektroproduktem Roku magazynu Elektrosystemy

2016-04-29 - Oferowane przez ABB softstarty PSTX zostały wybrane produktem roku przez czytelników magazynu Elektrosystemy, w XIII edycji konkursu ELEKTROPRODUKT ROKU 2015. To kolejna z rzędu nagroda przyznana urządzeniu ABB w tym plebiscycie, tym razem w kategorii „Napędy i Sterowanie”.

Nowe softstarty typu PSTX to grupa zaawansowanych technologicznie aparatów do optymalizacji rozruchu trójfazowego silnika asynchronicznego. Mają pełną regulację trójfazową i obsługują silniki do 1000 kW/ 400 VAC.Na świecie pracuje kilkaset milionów silników asynchronicznych, z tego około 90 proc. ze znamionową prędkością. Większość z nich potrzebuje sterowania rozruchem, zarówno dla łagodzenia zużycia elementów mechanicznych silnika i napędzanych silnikiem urządzeń oraz zachowania stabilności sieci zasilającej. – To najlepsze miejsce do zastosowania softstartu – tłumaczy Adam Rasiński, starszy specjalista ds. zarządzania produktem w Dywizji Produktów i Systemów Elektryfikacji ABB. – Przy dużym poborze energii przy starcie silnika, naprężenia elektryczne i mechaniczne są tak duże, że żywotność silnika spada nawet o 20-30 proc. Dlatego łatwo sobie wyobrazić potencjał, jaki drzemie w sterowaniu rozruchem silników indukcyjnych – dodaje.

PSTX jest pierwszym softstartem, który powstał przy współpracy z konstruktorami odpowiedzialnymi za rozwój falowników ABB. Stąd też wiele funkcji i zabezpieczeń wcześniej dostępnych w inwerterach zostało przetransponowanych do PSTX. Znacznie ograniczono również ich wymiary, optymalizując tym samym wykorzystanie przestrzeni w rozdzielnicy, w której montowany jest softstart. – Mniejsza rozdzielnica, to z kolei mniej materiału na jej wykonanie, mniej wydatków na elementy chłodzące, a co za tym idzie mniejszy koszt całkowity – podsumowuje Adam Rasiński.

ABB (www.abb.com) jest liderem w technologiach dla energetyki i automatyki, które pozwalają zakładom energetycznym, klientom przemysłowym oraz sektora transportu i infrastruktury zwiększać swoją wydajność, jednocześnie minimalizując negatywny wpływ na środowisko naturalne. Grupa ABB zatrudnia około 135 000 pracowników w blisko 100 krajach świata.

  •   Skasuj
   • Twitter
   • Facebook
   • LinkedIn
   • Weibo
   • Drukuj
   • E-mail
  •   Skasuj
  seitp202 5318d8b9b75eede3c1257fa4003b17f2