ABB patronuje młodym architektom

2017-02-15 - „Dom w kosmosie” został najlepiej ocenionym i zwycięskim projektem w Konkursie dla Młodych Architektów miesięcznika Builder. ABB była partnerem tego konkursu, wspierając jego uczestników w najlepszym wykorzystaniu systemu automatyki budynku ABB-free@home. Zainteresowanie konkursem było ogromne, a do zakończonej właśnie edycji zgłosiło się 1400 osób.

Fot. Urszula Czapla/ Arch. ABB
Konkurs dla Młodych Architektów jest realizowany w ramach projektu „Promujemy Polską Architekturę”. Wspiera on studentów wydziałów architektury oraz młodych architektów w ich twórczym, zawodowym rozwoju. Wyłania autorów najlepszych prac, cechujących się pomysłowością, otwartością, wysoką jakością projektowanej architektury, dbałością o detale oraz poprawnością zastosowanych rozwiązań materiałowych i technologicznych. Konkurs odbywa się pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich. Firmy z różnych branż stają się partnerami, dostarczając uczestnikom merytoryczną wiedzę na temat materiałów, produktów i systemów, które można wykorzystać we współczesnej architekturze. Produkty te – zgodnie z regulaminem konkursu – muszą później znaleźć się w projektach.

– Chcieliśmy dotrzeć do jak największej grupy dość specyficznych odbiorców, młodych ludzi wchodzących na rynek pracy – mówi Jarosław Grabowski, odpowiedzialny w ABB za osprzęt elektroinstalacyjny oraz automatykę budynków. – Zależało nam przede wszystkim na tym, by pokazać uczestnikom konkursu, że ABB to nie tylko koncern energetyczny, ale także producent designerskiego osprzętu i systemów automatyki budynku, co dla ich pracy ma duże znaczenie. Z naszym systemem ABB-free@home doskonale więc wpisaliśmy się w zasady konkursu.

Z roku na rok konkurs cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Do zakończonej edycji zgłosiło się ponad 1400 osób. Prace można było składać w trzech kategoriach. Ostatecznie do oceny wpłynęło 129 projektów, wśród których było 45 prac zespołowych. Pierwszy konkursowy temat – „Dom własny architekta” – cieszył się największym powodzeniem i zgromadził aż 63 prace. Na drugi temat – „Wypełnij lukę funkcją kultury” – wpłynęło 48 prac. Natomiast na trzeci, jak się okazało najbardziej wymagający, bo projekt musiał dotyczyć istniejącej w Krakowie działki – „Współczesne miejsce pracy” – uczestnicy przygotowali 18 prac. Najwięcej prac nadesłali studenci Politechniki Poznańskiej. Na drugim miejscu uplasowali się studenci z Politechniki Warszawskiej, a na trzecim z Politechniki Krakowskiej.

Fot. Urszula Czapla/ Arch. ABB
Prace oceniane były przez Kapitułę, którą tworzą najwybitniejsi polscy architekci oraz przedstawiciele firm branży budowlanej i pokrewnych, które dzięki zaangażowaniu w konkurs uzyskały tytuł Mecenasa Polskiej Architektury.

– Dyskusja Kapituły na temat poszczególnych projektów była zawzięta. Wynikało to między innymi z odmiennego podejścia architektów i przedstawicieli biznesu. Architekci, którzy stanowili większość, poszukiwali kreatywności i niebanalnego spojrzenia na rzeczywistość, natomiast przedstawiciele biznesu - najlepszego i niekonwencjonalnego wykorzystania nowoczesnych technologii – opowiada Magdalena Malewska, dyrektor sprzedaży i marketingu Dywizji Produktów i Systemów Elektryfikacji ABB w Polsce, członek Kapituły. – Ostatecznie, w kategorii „Dom własny architekta” wygrał projekt, który jest zupełną abstrakcją, dzisiaj praktycznie nie do zrealizowania – dom w kosmosie. Natomiast pod względem podejścia, zastosowanych materiałów, kreatywności, zaproponowanych rozwiązań i wreszcie uzasadnienia, jakim posłużyła się autorka, był bezkonkurencyjny.

Pod koniec stycznia br., podczas uroczystej Gali Builder Awards uhonorowano wszystkich laureatów konkursu, a nazwiska zwycięzców i nagrodzone projekty można znaleźć na stronie http://buildercorp.pl

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) jest liderem w technologiach dla energetyki, robotyki i systemów napędowych, automatyki przemysłowej i sieci energetycznych, obsługującym klientów z sektora użyteczności publicznej, przemysłu oraz transportu i infrastruktury na całym świecie. Kontynuując ponad 125-letnią historię innowacji, obecnie ABB tworzy przyszłość cyfryzacji przemysłu odgrywając kluczową rolę w rewolucji energetycznej i czwartej rewolucji przemysłowej. Grupa ABB zatrudnia około 132 000 pracowników w ponad 100 krajach świata. www.abb.pl

  •   Skasuj
   • Twitter
   • Facebook
   • LinkedIn
   • Weibo
   • Drukuj
   • E-mail
  •   Skasuj
  seitp202 1f8d241c0dc9409ec12580c7007f28ff