ABB zasili autonomiczne autobusy elektryczne w Singapurze

2018-01-25 - Światowy lider w dziedzinie elektromobilności dostarczy szybkie ładowarki w ramach przełomowego projektu autobusów elektrycznych bez kierowców w Singapurze.

©Volvo


ABB ponownie odgrywa znaczącą rolę w tworzeniu rozwiązań dla zrównoważonego transportu na świecie – wraz z firmą Volvo Buses bierze udział w nowym projekcie, tym razem dla Politechniki Nanyang (Nanyang Technological University, NTU) w Singapurze. ABB zapewni najnowocześniejsze systemy ładowania Heavy Vehicle Charger (HVC) 300P w ramach projektu przewidującego dostawy dwóch autonomicznych autobusów elektrycznych do 2019 roku.

Dla ABB jest to kolejny krok w kierunku rozwoju zrównoważonej mobilności. Kilka dni temu ogłoszono, że firma została sponsorem tytularnym Formuły E – pierwszej na świecie serii międzynarodowych wyścigów w pełni elektrycznych bolidów, którą organizuje FIA.

System szybkiego ładowania prądu stałego HVC 300P o mocy 300 kW potrafi naładować akumulator w czasie od trzech do sześciu minut. Opiera się on na otwartym standardzie do ładowania autobusów elektrycznych prądem stałym OppCharge, stosowanym obecnie w Singapurze oraz w regionie Azji i Pacyfiku. Pantografy instalowane są na pętlach krańcowych, przez co nie jest zakłócone funkcjonowanie linii.

System HVC będzie ładował dwa elektryczne, 12-metrowe autobusy Volvo 7900 Electric. Volvo i Politechnika Nanyang wykonają autonomiczny system kierowania oparty na platformie Volvo. Jest to pierwszy projekt autonomicznego systemu Volvo w transporcie publicznym, a tego rodzaju rozwiązania odniosły już sukces w kopalniach, kamieniołomach i zakładach wywozu odpadów.

Hĺkan Agnevall, prezes Volvo Buses, wyjaśnił: „W miastach na całym świecie obserwujemy rosnące zainteresowanie pojazdami autonomicznymi i elektrycznymi. Wraz z Politechniką Nanyang, zaliczającą się do światowej czołówki uczelni technicznych, firmą ABB i SMRT — głównym operatorem multimodalnego transportu lądowego w Singapurze — mamy możliwość przetestowania różnych rozwiązań w realistycznych warunkach, w dużym mieście o wysokich ambicjach w dziedzinie transportu publicznego”.

Jeden z autonomicznych autobusów elektrycznych będzie używany w Centrum Badań i Rozwoju Pojazdów Autonomicznych CETRAN (Centre of Excellence for Testing and Research of Autonomous Vehicles) w Singapurze. W tym nowym, wyposażonym w zaawansowane technologie obiekcie badawczym naukowcy będą testować wprowadzane funkcje oraz badać, jak autobus zachowuje się w obecności innych uczestników ruchu drogowego. Drugi autobus będzie służył do testów w zajezdni autobusowej, przeprowadzanych we współpracy z firmą SMRT. Celem projektu jest zapewnienie, by autonomiczne autobusy przyszłości całkowicie samodzielnie ładowały akumulatory, jechały do myjni oraz parkowały.

Politechnika Nanyang szacuje, że do 2050 r. pojazdy elektryczne mogą stanowić aż 50 proc. wszystkich pojazdów w Singapurze.

„ABB od dawna zalicza się do liderów w dziedzinie rozwijania proekologicznych rozwiązań. Tym projektem ponownie pokazujemy, że chcemy rozwijać branżę pojazdów elektrycznych w krajach regionu Azji i Pacyfiku”, powiedział Tarak Mehta, dyrektor Dywizji Produktów i Systemów Elektryfikacji w ABB. - „Dzięki wysokiej jakości systemom ładowania pojazdów elektrycznych, połączonych z platformą rozwiązań ABB Ability™, która wykorzystuje technologię chmury obliczeniowej, torujemy drogę pojazdom, które będą bardziej ekologiczne, wydajne i efektywne kosztowo.”

ABB dostarczy pierwszą z dwóch szybkich ładowarek HVC 300P pod koniec 2018 r., kiedy rozpocznie się realizacja wspólnego przedsięwzięcia firmy Volvo Buses i Politechniki Nanyang. Autonomiczne autobusy elektryczne zostaną dostarczone na początku 2019 r.

Do dzisiaj ABB sprzedała na całym świecie już ponad 6000 połączonych z chmurą stacji szybkiego ładowania prądem stałym dla elektrycznych samochodów osobowych i pojazdów wykorzystywanych komercyjnie w transporcie drogowym. Jako promotor zrównoważonej mobilności, ABB wspiera zmagania Formuły E — międzynarodowych serii wyścigów pojazdów elektrycznych, organizowanej przez FIA.

Nowy system szybkiego ładowania, składający się z ośmiu ładowarek ABB Terra 53 pojawił się również w szwajcarskim Davos. Dzięki swoim stacjom, ABB we współpracy z miastem zasila auta elektryczne jeżdżące po jego ulicach w trakcie Światowego Forum Ekonomicznego, trwającego od 23 do 26 stycznia. Oprócz nowych stacji, w Davos pojawił się całkowicie elektryczny autobus TOSA, który może naładować swoje baterie w 20 sekund. E-bus kursuje na jednej z najbardziej ruchliwych linii autobusowych. To pierwszy raz, kiedy technologia TOSA została zastosowana w regionie alpejskim, w ekstremalnych warunkach zimowych. Autobus TOSA można zobaczyć również na ulicach Genewy, a wkrótce pojawi się we francuskim Nantes.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) jest technologicznym liderem w produktach elektryfikacji, robotyce i systemach napędowych, automatyce przemysłowej i sieciach energetycznych, obsługującym klientów z sektora użyteczności publicznej, przemysłu oraz transportu i infrastruktury na całym świecie. Kontynuując ponad 125-letnią historię innowacji, obecnie ABB tworzy przyszłość cyfryzacji przemysłu odgrywając kluczową rolę w rewolucji energetycznej i czwartej rewolucji przemysłowej. Jako sponsor tytularny i technologiczny partner Formuły E, w której startują wyłącznie sportowe samochody elektryczne, ABB przesuwa granice elektromobilności, wpływając na zrównoważoną przyszłość. Grupa ABB zatrudnia około 136 000 pracowników w ponad 100 krajach świata.

  •   Skasuj
   • Twitter
   • Facebook
   • LinkedIn
   • Weibo
   • Drukuj
   • E-mail
  •   Skasuj

  Skontaktuj się z nami

  seitp202 1051de94ed7a7237c1258220003670c3